«Суд присяжних як інститут відновлення довіри до правосуддя в Україні»

Актуальні проблеми сучасного інституту суду присяжних сьогодні обговорюють в Раді суддів України на круглому столі «Суд присяжних як інститут відновлення довіри до правосуддя в Україні».

Конституція України передбачає, що народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через присяжних. Водночас те, що в законодавстві України називається судом присяжних є нічим іншим, як судом народних засідателів, який дістався у спадок від радянського часу. Основною відмінністю суду присяжних від звичайного суду (за участю одного судді або трьох професійних суддів) є відокремлення діяльності і чіткий розподіл обов’язків професійного судді і колегії присяжних засідателів. Розроблений експертами платформи “Правозахисний порядок денний” законопроект покликаний вирішити цю проблему та забезпечити незалежність колегії присяжних засідателів від головуючого судді на законодавчому рівні.

Розроблений експертами платформи “Правозахисний порядок денний” законопроект покликаний вирішити цю проблему та забезпечити незалежність колегії присяжних засідателів від головуючого судді на законодавчому рівні.

Народний депутат Сергій Власенко зауважив, що суд присяжних повинен бути:

  1. Класична модель суду присяжних;
  2. Категорії справи : де немає вибору, де вибір є;
  3. Присяжні відбираються за списком виборців – участь є обов’язковою;
  4. Повинні існувати вмотивовані та не вмотивовані відводи;

Дуже часто доводиться чути, що Україна не має грошей на суд присяжних. Але гроші в цьому випадку не мають значення. Йдеться про збереження демократії в Україні. Авторитарний режим Путіна в РФ в даний час впроваджує суди присяжних на районному рівні. Це коштує великих грошей. У Росії районних судів майже в 4 рази більше, ніж в Україні. Така відповідь режиму на запит народу на справедливість. Звичайно, «політичних обвинувачених» як судили з порушенням всіх норм, так і судитимуть. Але в багатьох інших процесах люди отримають цю саму справедливість в формі суду присяжних. Режим Путіна ефективно продовжує своє існування. Якщо авторитарний режим рятує себе таким чином, то чому демократія в Україні повинна діяти по-іншому?” – Михайло Савва.

Поділитися