13.07.2017

Звернення рідних в’язнів Кремля та Євромайдану SOS, який веде кампанію LetMyPeopleGo для їх звільнення

Президенту Європейської Ради Дональду Туску

Президенту Європейської Комісії Жан-Клоду Юнкеру

Президенту Європейського Парламенту Антоніо Таяні

Високому представнику ЄС із закордонних справ та безпекової політики Федеріці Могеріні

Звернення рідних в’язнів Кремля та Євромайдану SOS, який веде кампанію LetMyPeopleGo для їх звільнення

Ми, рідні незаконно ув’язнених громадян України в Росії, окупованому Криму та на Донбасі, а також ініціатива Євромайдан SOS, яка веде кампанію LetMyPeolpeGo для їх звільнення, звертаємося до вас в надії бути почутими.

Вже четвертий рік ми боремося за звільнення громадян України, які були запроторені кремлівським режимом у тюрми за сфабрикованими кримінальними обвинуваченнями. За цей час їх кількість невпинно зростає, і зараз становить щонайменше 44 людини. Серед них режисер Олег Сенцов, визнаний Міжнародною Амністію в’язнем сумління, правозахисник Емір-Усеїн Куку, журналісти Роман Сущенко, Дмитро Штибліков, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, волонтер Євген Панов, кримський татарин  Руслан Зейтуллаєв, активіст Андрій Коломієць, фермер Володимир Балух та багато інших.

Репресивне антиекстремістське та антитерористичне законодавство Росії дає широкі можливості для боротьби із інакодумством. Технологія переслідувань досконало відпрацьована. Відразу після арешту до людини застосовується політика ізоляції. До заарештованих місяцями може не допускатися український консул. Обраному родиною незалежному адвокату може бути безпідставно відмовлено у доступі до підзахисного. А до самої людини застосовуватися тортури з метою вибиття зізнавальних свідчень у злочинах, які вона не вчиняла. Має місце і примусове поміщення арештованих в Криму без рішення суду до психіатричної лікарні до 28 діб, де у відсутність їх адвокатів продовжуються допити.

У цьому році окупаційна влада в Криму почала показово арештовувати адвокатів політв’язнів та людей, які носять їм передачі. Це значить, що барометр несвободи на окупованому півострові досяг своєї критичної позначки та вимагає негайної реакції міжнародної спільноти.

На окупованій території Донбасу, яка перебуває під ефективним контролем Російської Федерації у полоні знаходиться щонайменше 132 людини. За Мінськими домовленостями вони мали бути звільнені ще два роки тому. Ці люди не мають жодних правових механізмів для захисту від незаконних збройних формувань. Часто їх утримують в нелюдських умовах та піддають жорстоким катуванням незалежно від статі, віку та стану здоров’я. Навіть міжнародні організації не можуть отримати до них доступ.

Більше півтора року за ґратами в Донецьку перебуває відомий вчений-релігієзнавець Ігор Козловський. Досі невідомо місцезнаходження зниклого донецького журналіста Станіслава Асєєва, який писав під псевдонімом Станіслав Васін. Вже два з половиною роки не вирішується питання звільнення українських військовополонених, зокрема, Сергія Глондара, який ще не бачив своєї другої дитини, та Івана Ляси, у якого за цей час помер батько.  У полоні вже півроку знаходяться 5 дітей, питання про звільнення яких неодноразово піднімалося на переговорах в Мінську.

Наші рідні стали безпосередніми жертвами гібридної війни, яку розпочала Російська Федерація. Єдиний шанс для наших рідних повернутися додому та зупинити зростання політичних репресій на окупованих територіях – це посилити міжнародний тиск на Росію, яка демонстративно нехтує принципами міжнародного права.

З огляду на викладене, ми просимо вашої безпосередньої участі у звільненні наших рідних та пропонуємо Європейському Союзу здійснити наступні дії:

  1. Започаткувати міжнародний формат переговорів щодо деокупації Криму, за участі Європейського Союзу, який має бути заснований на нормах міжнародного гуманітарного права, міжнародних стандартах прав людини та принципах міжнародного права. Пріоритетним та першочерговим завданням таких переговорів має стати звільнення всіх українських заручників зі списку LetMyPeopleGo, яких влада Російської Федерації незаконно утримує у в’язницях Криму та Росії.
  2. Призначити спеціального представника Європейського Союзу з питань окупованого Криму та непідконтрольної українському уряду частини Донецької та Луганської областей. Коло повноважень і обов’язків представника має включати здійснення постійного контролю за ситуацією із порушенням прав людини на українських територіях, які знаходяться під ефективним загальним контролем Російської Федерації, та періодичне публічне звітування Раді Європейського Союзу та Європарламенту про стан справ.
  3. Запровадити додаткові секторальні санкції проти Російської Федерації за масові  порушення прав людини в окупованому Криму.
  4. Вимагати від Російської Федерації безперешкодного доступу до окупованого Криму та до територій частини Донецької та Луганської областей, що знаходяться під ефективним загальним контролем Російської Федерації, для міжнародних міжурядових організацій, зокрема, моніторингової місії ООН з прав людини, місії ОБСЄ щодо оцінювання ситуації з дотриманням прав людини у Криму, Комісара Ради Європи з прав людини, інших конвенційних та інституційних механізмів Ради Європи тощо, а також для міжнародних гуманітарних організацій, зокрема, Міжнародного комітету Червоного хреста.
  5. Вимагати від Російської Федерації припинення політичних переслідувань та негайного звільнення громадян України, ув’язнених за політичними мотивами в Росії та окупованому Криму, а до цього часу вимагати дотримання їх прав та свобод, зокрема, свободи від катування, право на ефективний засіб правового захисту, право на справедливий суд тощо.
  6. Вимагати від Російської Федерації, яка здійснює ефективний контроль над частиною Донецької та Луганської областей, використати свій вплив для виконання пункту Мінських домовленостей щодо звільнення та обміну осіб, свобода яких обмежена у зв’язку з безпосередньою участю у міжнародному збройному конфлікті, та цивільних заручників, а до цього часу не порушувати їх прав та свобод і гуманного поводження, надавати медичну допомогу, і контакти з рідними, сприяння у розшуку зниклих безвісти тощо.
  7. Започаткувати постійний моніторинг судових процесів над жертвами політичних переслідувань у Російській Федерації та окупованому Криму, а також продовжувати практику участі дипломатів держав-членів Європейського Союзу в судових засіданнях, що відбуватимуться на території Російської Федерації. Організувати місії із залученням незалежних медиків до громадян України, які утримуються за політичними мотивами в Російській Федерації та окупованому Криму для контролю за умовами тримання та станом здоров’я.

Об’єднання родичів політв’язнів Кремля

Ініціативна група “Полонені Донбасу”

Євромайдан SOS, координатор кампанії LetMyPeopleGo

За додатковою інформацією прохання звертатися: lmpg.ukraine@gmail.com

 

Назад
Попередня Наступна
buttons